Z telewizora na komputer

Obejrzeliśmy dobry film. To się zdarza. Na ekranie naszego telewizora. W dzisiejszych czasach filmy często ogląda się na ekranie komputera. I właśnie. Oglądaliśmy film w telewizorze i widzieliśmy ciekawy fragment lub efekt. Coś co chcielibyśmy zachować. A być może nawet przerobić po swojemu. Rozwiązaniem tutaj będzie urządzenie o nazwie frame grabber. Jest to coś dzięki czemu ściągniemy obraz z telewizora na ekran naszego komputera. A potem się nim pobawimy.

Frame grabber to zwykle rodzaj karty podłączanej do stosownego złącza rozszerzeń. Czasami jednak framy grabber jest integralnym elementem urządzenia mającego na celu obróbkę cyfrową wideo. Główne zadanie tego, jakie frame grabber ma wykonać to konwersja obrazu analogowego na postać cyfrową. Czyli taką, która jest zrozumiała dla komputera osobistego. I tym samym urządzenie to umożliwia obchodzenie się z interesującym nas materiałem jak z normalną komputerową grafiką. Dzięki temu pobrać możemy cały fragment filmu.

Urządzenia tego typu ewoluowały z biegiem dziejów. Kiedyś można było pobrać jedną klatkę. Obecnie możliwe jest pobranie całego filmu. Czyli jeżeli zainteresował nas fragment jakiegoś filmu, scena walki to zgrywamy ją na komputer. Ale na tym wcale nie koniec.

Materiał ten możemy zapisać jako animację. W znanych formatach graficznych. Następnie możemy odtwarzać znanymi programami do odtwarzania animacji, a także obrabiać za pomocą specjalnych narzędzi. Chodzi tutaj o programy do obróbki grafiki. Możliwe jest więc dodanie statku kosmicznego do budynku szkolnego. Albo innych ciekawych efektów. Denerwował nas prezenter telewizyjny? Dorobimy mu wąsy. Albo rogi. Albo jeszcze co innego. Taki materiał możemy naturalnie zapisać, ale uwaga. Jeśli rzeczywiście dorobimy wąsy lub rogi znanej postaci to miejmy się na baczności. Ktoś nas może za to pozwać. Niemniej jednak widać tutaj siłę, jaka drzemie w urządzeniu o nazwie frame grabber.

Urządzenie to posiada zwykle przynajmniej jedno analogowe wejście sygnału telewizyjnego. Jest to zrozumiałe – obraz musi którędyś wejść. Podczas pobierania obrazu przechodzi on cały szereg procesów. Jak na przykład wyodrębnienie przebiegu odchylenie poziomego oraz pionowego. Ten proces pozwala właściwie odtworzyć wysokość oraz szerokość obrazu. Za zamianę sygnału analogowego na strumień danych cyfrowych odpowiedzialny jest przetwornik analogowo-cyfrowy. A następnie dane gromadzona są w pamięci urządzenia.

A co z jakością? Współczesne urządzenia tego typu umożliwiają pobieranie obrazu w wysokiej rozdzielczości przy zachowaniu wspaniałej jakości. Obraz cyfrowy obecnie może mieć 24- i 32-bitową głębię kolorów. A wielkość filmu ograniczona jest wielkością dostępnej pamięci. Oznacza to ni mniej ni więcej, że możliwe jest zgranie nawet całego filmu na komputer. A następnie zapisanie go w formacie np. RMVB. Format ten powoduje, że plik wyjściowy nie zajmuje wiele miejsca na twardym dysku. Takie piractwo w zaciszu domowym. Lepiej więc uważajcie. Ale urządzenie to może być wykorzystane w innych celach. A w jakich – to już zależy od wyobraźni użytkowników.

Zostaw odpowiedź