W nowoczesnych technologiach ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój najróżniejszych gałęzi, trendów i kierunków, które dominują na rynku. Szczególnie ważne są innowacje i dokonywanie poprawek w już stworzonych modelach urządzeń, ale także umiejętne wprowadzanie przełomowych rozwiązań, na które jeszcze nikt do tej pory nie wpadł. Świat nowoczesnych technologii, także komputerowych, to dzisiaj bardzo ostra rywalizacja o każdego potencjalnego klienta, przez co nakłady na badania i innowacje w największych korporacjach technologicznych świata liczone są w miliardach dolarów. Jednocześnie, co warte podkreślenia, sektor nowoczesnych technologii i komputerowy najmniej ucierpiały w wyniku kryzysu ekonomicznego i recesja nie dotknęła największych dostawców z tego rynku. Globalni dostawcy telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów i podzespołów bazowych do nich, wcale nie notowali gorszych wyników sprzedaży w okresie wielkiej recesji – wręcz przeciwnie, mimo fatalnych nastrojów wszystkich inwestorów kapitałowych i rynkowych, sprzedaż nowoczesnych urządzeń i technologii z roku na rok dynamicznie rosła.
Coraz częściej wybieramy urządzenia mobilne
Obecnie sprzedaż komputerów przenośnych czy stacjonarnych może nie jest już tak imponująca, ale wynika to głównie z faktu, że coraz więcej rzeczy użytkownicy są w stanie wykonać przy pomocy bardziej mobilnych, mniejszych i podręcznych urządzeń jak smart fony oraz tablety. Te nowe urządzenia multimedialne szybko wprowadziły się na rynek, a dzięki ogólnej dostępności Internetu mobilnego stały się też bardzo funkcjonalne. Obecnie niektórzy producenci takich urządzeń są w stanie wbudować w nie 32GB RAM chociażby, co jest wynikiem stawiającym je na równi z najpotężniejszymi maszynami komputerowymi, jakie spotkać można w przeciętnym domu. Wszystko to sprawia, że coraz większe i praktyczniejsze telefony czy tablety zaczynają służyć także do edytowania dokumentów, przechowywania ważnych danych, komunikacji online, nawigowania i wielu innych rzeczy, które do tej pory zarezerwowane były raczej dla osobnych i niezależnych systemów. Dzisiaj, dzięki przełomowi technologicznemu stworzono bardzo uniwersalne urządzenia z licznymi funkcjami, które bardzo podnoszą możliwości praktycznego zastosowania takiego telefonu czy tabletu.
Wszystko zaczęło się od komputerów…
Warto pamiętać jednak o tym, że nie byłoby współczesnego sektora multimedialnych telefonów czy tabletów, gdyby nie ogromne siły zainwestowane przez wielkie firmy komputerowe w ostatnich dekadach w unowocześnianie podzespołów bazowych. To, że dzisiejsze telefony komórkowe są w stanie z powodzeniem nawigować samochód wynika oczywiście z faktu miniaturyzacji odbiornika i anteny GPS. Na początku XXI wieku tylko zawodowi kierowcy byli otwarci na ten system i musieli wydawać ogromne pieniądze na bardzo duże urządzenia, które i tak miały problem ze stałym utrzymaniem sygnału i prawidłową lokalizacją. Dzisiaj, dzięki postępującej miniaturyzacji i rozwojowi technik komputerowych i informatycznych nawet bardzo małe anteny GPS wbudowane w produkowane masowo telefony komórkowe, są na tyle sprawne, by z powodzeniem nawigować użytkownika oraz nie gubić sygnału. To samo tyczy się chociażby kart pamięci czy pamięci masowej, która w sposób oczywisty wpływa na możliwość wykorzystania sprzętu chociażby do przechowywania ważnych danych i dokumentów. Pierwsze urządzenia komputerowe tej przestrzeni magazynowej miały wyjątkowo mało, jej przeszukiwanie było natomiast bardzo powolne i nieskuteczne. Dzisiaj nawet niewielkie urządzenie elektroniczne może zaoferować swojemu użytkownikowi przynajmniej terabajt wolnej przestrzeni, a producenci i dostawcy takiego sprzętu chętnie dodatkowo umożliwiają założenie konta w chmurze, a więc zapisywanie i synchronizowanie danych z urządzenia z bardzo bezpiecznym serwerem firmowym w chmurze.
…a potem nastąpiła miniaturyzacja
Ten wielki boom miniaturyzacji i ogromne zainteresowanie telefonami komórkowymi nowej generacji nie słabnie, a konkurencja pomiędzy firmami oferującymi tablety czy smart fony jest bardzo ostra, ponieważ wiele można zyskać na wzroście rozpoznawalności i popularności swojej marki oraz jej produktów. Nie oznacza to jednak, że firmy wiążące swoją przyszłość z komputerami stacjonarnymi czy laptopami powinni rezygnować z rozwijania technologii w tych dziedzinach. Mało które gospodarstwo domowe jest w stanie funkcjonować wyłącznie w oparciu o multimedialne i mobilne urządzenia – laptop lub komputer stacjonarny to najlepszy gwarant stabilności systemu i bezpieczeństwa danych. Ogromny jest także odsetek firm i przedsiębiorstw, które absolutnie nie mogłyby funkcjonować na co dzień bez bardzo mocnych i stabilnych komputerów, więc w takich firmach nigdy nie dojdzie do całkowitego przejścia na multimedialne mobilne urządzenia.