Czym jest hosting SSD i w jakich sytuacjach się sprawdza?

Dyski SSD coraz częściej pojawiają się w specyfikacjach laptopów i komputerów stacjonarnych. Ten niezwykle szybki nośnik można wykorzystać także w formie hostingu. Wykupienie pakietu takiej usługi wiąże się z możliwością uzyskania kompletnych zasobów fizycznych infrastruktury IT. Wszystkie pliki zapisywane są na dyskach, a na szybkość ich zapisu oraz odczytu wpływa przede wszystkim rodzaj nośnika.

SSD czy HDD?

W dyskach twardych HDD dane zapisywane i odczytywane są przez głowicę, która porusza się po wirującym talerzu. Musi ona ustawić się w odpowiednim miejscu, zanim pożądany sektor zostanie odnaleziony. Talerz dysku HDD wiruje z prędkością 7 200 obrotów na minutę, a cała operacja trwa ułamki sekund. Na wydłużający się czas dostępu do danych wpływa jednak praca wykonywana przez mechaniczne części dysku. Dyski SSD ich nie posiadają, w związku z czym problem nie występuje. Stosuje się w nich pamięć flash, wykorzystywaną na przykład w kartach pamięci. Procesy zapisu oraz odczytu mogą być wykonywane jednocześnie na określonej liczbie komórek i nie są kolejkowane. Dane odczytywane i zapisywane są z prędkością z prędkością 500 MB/s, a losowy czas dostępu wynosi ok. 0,1 ms. Podstawowa różnica między zwykłym hostingiem, a hostingiem SSD dotyczy zatem rodzaju dysku, który zamontowany został na fizycznym serwerze z funkcjonującym kontem hostingowym.

Kiedy nie warto korzystać z hostingu SSD?

Szybkość dysków SSD powinna teoretycznie wyprzeć możliwości oferowane przez hostingi oparty o tradycyjne dyski twarde HDD. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Do zalet tradycyjnych dysków twardych należy ich stosunkowo niska cena, zwłaszcza przy dostępnych pojemnościach. Nawet w przypadku takiej samej wielkości, za nośnik SSD trzeba zwykle zapłacić kilkukrotnie więcej. Różnicę tę widać również w cennikach poszczególnych firm oferujących hostingi. Tradycyjny startowy pakiet o pojemności kilkadziesiąt GB kosztuje nawet kilka razy mniej niż SSD, a jednocześnie oferuje więcej wolnej powierzchni. Z uwagi na tak duże zróżnicowanie cenowe, hosting na dyskach HDD pozostaje dobrym rozwiązaniem do przechowywania dużych plików multimedialnych oraz rzadziej wykorzystywanych danych, a także poczty firmowej ze sporą ilością aktywnych kont.

W jakich sytuacjach hosting SSD jest polecany?

Dyski SSD najlepiej radzą sobie z usługami aplikacji i serwisów, które generują duże ilości zapytań do bazy danych. Hosting tego typu jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich projektów, w których istotna jest szybkość odczytów plików z konta FTP. Mogą na nim skorzystać także witryny, które korzystają z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Dotyczy to również sklepów internetowych, jednak w takim przypadku na szybkość działania nie bez wpływu pozostają inne czynniki. Osoby nie całkiem przekonane do hostingu SSD mogą skorzystać z okresu próbnego. Wiele firm oferuje pakiety hostingowe, które można przez określony czas bezpłatnie testować. Okres ten jest wystarczający do wgrania kopii serwisu oraz zmierzenia szybkości działania.

Więcej porad znajdziesz na Hostinghouse.pl

Zostaw odpowiedź