Postęp w świecie komputerów w dużej mierze uzależniony był od zawsze od rozmiarów podzespołów bazowych. Pierwsze dekady prac nad komputerami i programami komputerowymi ograniczały postęp technologiczny wyłącznie do ośrodków naukowych, wojskowych jednostek oraz prywatnych firm takich jak linie lotnicze czy banki. Tylko największe podmioty na świecie mogły pozwolić sobie bowiem na taką inwestycję, jaką było wprowadzenie działu informatycznego w swoje struktury. Pierwsze komputery zajmowały bowiem nie tylko całe pomieszczenie, ale w niektórych wypadkach nawet całe piętra. Komputer w takim kształcie przypominał raczej zestaw wielu metalowych szaf, w których znajdowały się różne jednostki odpowiedzialne za funkcjonowanie tylko jednego elementu systemu. Samo kupienie i zainstalowanie takiego komputera było niesamowicie skomplikowane, czasochłonne i kosztowne, a jego późniejsze obsługiwanie, serwisowanie i programowanie jeszcze trudniejsze. Osoby zdolne do budowania komputerów lub tworzenia programów na te pierwsze maszyny zaliczały się do wąskiego grona ekspertów i mogli liczyć na absolutnie niepodważalną pozycję.
Taka rzeczywistość nie mogła jednak utrzymywać się w nieskończoność, co wynikało przede wszystkim z obiecujących wyników pierwszych prób przesyłu informacji na odległość. Gdy komputery były już powszechne w ośrodkach naukowych i rządowych, zaczęto prowadzić prace nad przesyłaniem sobie informacji między komputerami na odległość. Tak zrodził się pierwowzór Internetu, który po raz kolejny zmienił historię współczesnych technologii komputerowych. Na rynkach pojawili się nowi inwestorzy, którzy widząc ogromny sukces finansowy i marketingowy pierwszych firm IT nie żałowali własnych majątków na rozwój innych, mniejszych ale obiecujących firm z tego segmentu. W efekcie konkurencja między firmami produkującymi podzespoły komputerowe drastycznie wzrosła a najwięcej zyskali w ten sposób zwykli klienci – cena poszczególnych elementów komputera z roku na rok bardzo się zmniejszała. Zmniejszały się także rozmiary komputerów – już nie musiały one zajmować całych pięter czy nawet szaf, a możliwe stało się zminiaturyzowanie zwykłego komputera do domowego użytkowania do rozmiarów pozwalających na jego swobodne ustawienie na biurku czy stole. Komputer typu PC stał się prawdziwie pożądanym i rewolucyjnym urządzeniem, które stało się błyskawicznie bardzo powszechne i zmieniło cały charakter społecznych przemian czy ekonomicznej rzeczywistości.
Komputery w kolosalny sposób zmieniły rzeczywistość na całym świecie. Te pierwsze umożliwiły chociażby wprowadzenie automatycznych rezerwacji biletów lotniczych – co w USA drastycznie zmieniło funkcjonowanie linii lotniczych. W późniejszych latach to wielki biznes i korporacje międzynarodowe, bankierzy i giełdy, połączone zostały systemami przepływu informacji pomagającym w aktualnym zarządzaniu firmą oraz współpracowaniu z całym biznesowym środowiskiem. Dzisiaj komputery są już tak powszechne, że coraz częściej pozwalają chociażby na pracę z domu – nie potrzeba już ani biura, ani pełnoletniości czy wielkiego doświadczenia zawodowego, aby pracować nie odchodząc od ekranu komputera.