Wybieramy dysk twardy do komputera stacjonarnego

Jeśli mówimy o parametrach komputera stacjonarnego, skupiamy się przede wszystkim na wydajnym procesorze, dobrej płycie głównej czy na zaawansowanej karcie graficznej, nie zwracając zbyt dużej uwagi na dysk twardy. A prawda jest taka, że wydajność i funkcjonalność komputera będzie zależeć także od tego elementu. Wybierając dysk twardy nie należy patrzeć tylko i wyłącznie na jego pojemność ? choć niewątpliwie jest to bardzo ważny parametr. I nie ważne, że konsumenci coraz częściej przechowują dane na nośnikach zewnętrznych czy nawet na tak zwanych wirtualnych chmurach. Dobry dysk twardy to nadal jeden z podstawowych podzespołów każdego komputera.

Przede wszystkim warto dokonać rozróżnienia na tradycyjne dyski twarde oraz tak zwane dyski SSD. Te pierwsze zapisują dane w sposób magnetyczny i posiadają w swojej konstrukcji części mechaniczne. Z kolei dyski SSD to wariant nowoczesny i technologicznie zaawansowany ? pozbawiony elementów mechanicznych, odznaczający się większą trwałością, żywotnością i szybszym dostępem do zapisanych danych. Należy jednak zaznaczyć, że na obecnym etapie rozwoju technologicznego dyski te są dość drogie, a ponadto dostępne w pojemnościach, które dla wielu osób mogą okazać się niewystarczające.

Jeśli już wiemy, jaki chcemy rodzaj dysku ? a nadal, choćby ze względu na cenę, większość konsumentów decyduje się na wariant tradycyjny ? warto wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim ważna jest szybkość dysku ? będzie ona miała wpływ na szybkość zapisu i odczytu danych. W komputerach domowych raczej nie spotkamy się z opcją szybszą niż 10000 obr/min.

Na szybkość przesyłania danych wpływa także pamięć wewnętrzna dysku twardego, która zwykle mieści się w przedziale od 2 do aż 64 MB, przy czym im wartość ta jest wyższa, tym lepiej. Ponadto zwracajmy uwagę na liczbę talerzy ? tu, paradoksalnie, im jest ich mniej tym lepiej, gdyż zmniejsza się ryzyko awarii dysku twardego oraz wydajność tego podzespołu (gdyż każdy talerz ma automatycznie większą pojemność).

Zostaw odpowiedź