Na pewno co raz więcej osób zastanawia się nad rodzajem końcówki do swojego monitora. Należy się odpowiednio zapoznać nad specyfikacją, która związana będzie z HDMI lub DisplayPort.
Jeśli chodzi o ten pierwszy to on może być znany większej liczbie osób ponieważ bardzo często on także występuję w telewizorach. Złącze HDMI tak właśnie odpowiada za przesyłanie danych w najwyższej jakości. Po rozwinięciu skrótu można dojść do wniosku, że on będzie związany przede wszystkim z tym, że to High Definition Media Interface. Przesyłany zostaję nieskompresowany cyfrowy sygnał zarówno ten analogowy jak i także cyfrowy. Jaka technologia w tym przypadku zostaję użyta? Przede wszystkim należy tutaj powiedzieć, że ona związana będzie z TMDS. Początki standardu należy przypisywać na lata 2000-2002. Jeśli chodzi o rodzaje HDMI to należy powiedzieć sobie o trzech. W tej sytuacji należy powiedzieć o tym, że to tutaj każdy na swoim wyposażeniu posiada aż 19 pinów. Należy tutaj powiedzieć o rozwiązaniu typu A, B a także C.
Jeśli chodzi o złącze DisplayPort to tutaj warto zaznaczyć to, że on właśnie związany będzie z bardzo uniwersalnym interfejsem cyfrowym a jego zatwierdzenie należy przypisywać na rok 2006. Jeśli chodzi o powstanie tego interfejsu to polegał on głównie na tym, że składa się możliwości połączenia z zestawu komputerowego z kinem domowym, projektorem lub telewizorem 3D.
Jeśli chodzi o rodzaje to należy wymienić 3 wielkości interfejsów. W tym przypadku nie mówimy tutaj o 19pinach tylko o 20. Pełnowymiarową wersję bez żadnych problemów należy odnaleźć przede wszystkim w kartach graficznych, projektorach a także monitorach. Jeśli chodzi o popularne MacBooki to tutaj można odnaleźć wersję mini DisplayPort a dokładnie micro.
Jakość dźwięku audio w przypadku obydwu rozwiązań HDMI oraz DisplayPort wiązać się będzie z przesyłem wynoszącym 8kanałów dźwięki. Jeśli chodzi o próbkowanie co należy tutaj wyróżniać? Przede wszystkim warto powiedzieć o tym, że tutaj ta liczba wynosić będzie 192 kHz a jeśli chodzi o kwantowanie to wynik oscylować będzie w 24bity. Różnice jeśli chodzi o dźwięk tak naprawdę są znikome i właściwie nie istnieją. Zarówno jedna jak i druga technologia może zapewniać bardzo dużą wysokość.
Na co należy się zdecydować? Ta decyzja powinna być bardzo indywidualna ale warto dodać to, że właśnie główny minus rozwiązania DisplayPort dotyczyć będzie tego, że tutaj nie ma żadnego wsparcia danych sieciowych. Pomimo tego przy jego wykorzystaniu można przesłać trwały obraz 4K przy odświeżaniu jako 60 klatek na jedną sekundę. Jeśli chodzi o HDMI to tutaj te klatki wynosić będą jedynie 30 na jedną sekundę. Należy bardziej popatrzeć pod kątem danego rozwiązania przed decyzją podjęcia zakupu jakiegoś urządzenia elektrycznego.