Smartfon – czy jeszcze telefon czy już komputer?

Dzisiejsze technologie w dziedzinie komunikacji swoimi osiągnięciami przewyższają już technologie komputerowe i multimedialne. I nie chodzi tylko o to, że nowoczesne telefony są już prawie jak komputery ale komputery nigdy nie będą telefonami. Chodzi też o to, że nowoczesne telefony komórkowe, czyli smartfony, swoją funkcjonalnością dorównują komputerom, a praca bez nich jest dzisiaj praktycznie nie możliwa. Co najważniejsze, ludzie, którzy są na bieżąco z technologiami wiedzą o tym, że maila odbiera się dzisiaj w smartfonie a najszybszą wiadomością ciągle jest sms.
Można by napisać całą epopeję na temat wyższości smartfonów nad komputerami a także i odwrotnie, odpowiednio ją argumentując można dowieść racji i jednej teorii i drugiej. Ale nie o tym będzie ten artykuł. Tak naprawdę warto zastanowić się nad tym, czy kupując smartfona kupujemy telefon czy już komputer. Jeśliby spojrzeć na ceny najnowocześniejszych telefonów to można odnieść wrażenie, że rzeczywiście już dawno przebiły one ceny laptopów, notebooków a tym bardziej komputerów stacjonarnych. Ale biorąc pod uwagę parametry i możliwości tych urządzeń można je dzisiaj śmiało porównać do każdego z nadmienionych sprzętów, tylko trzeba by te sprzęty i urządzenia zminiaturyzować do rozmiarów smartfona. I stąd właśnie wynikają tak wysokie ceny nowoczesnych telefonów i urządzeń komunikacyjnych. A do tego dochodzi jakość wykonania, doskonałe aparaty fotograficzna, czytniki linii papilarnych i szkło, którego bardzo często po prostu nie da się zarysować. Jeśli kupujemy dzisiaj smartfona, który swoją ceną dorównuje komputerom i notebookom to możemy być pewni, że płacimy takie pieniądze za towar, który jest tego wart. O ile nie wyprodukowała go amerykańska firma z nadgryzionym jabłkiem.
No właśnie, bo wspomnieliśmy o aparacie fotograficznym, który w każdym droższym modelu smartfona jest po prostu genialny i porównywalny do najlepszych aparatów cyfrowych dostępnych na rynku. Zatem mówimy o funkcjonalności, której komputery czy laptopy nie mają i pewnie nigdy nie będą mieć. Posiadając naprawdę dobrego smartfona w zasadzie można nie korzystać z komputera. Jeśli nie mamy konieczności pisania długich tekstów czy tworzenia ogromnych tabeli danych to w każdym biznesie wystarczy posiadanie telefonu komórkowego. Weźmy na tapetę dowolną funkcję, jaką posiada komputer. Odbieranie maili i przeglądanie Internetu dzisiaj oczywiście jest już domeną smartfonów, więc zasadniczo trudno tą funkcję przypisywać komputerom czy laptopom. No i proszę, dzisiaj jest nawet ciężko wymyśleć funkcję, której nie miałyby smartfony.
Osobiście znajdujemy jeden jedyny przypadek, w którym smartfon przegrywa z laptopem. Z laptopa w bardzo łatwy sposób można puścić obraz na telewizor, wykorzystując do tego kabel HDMI. Nie chodzi o odtwarzanie filmu czy zdjęć bo to też zrobi się ze smartfona, ale chodzi o przekaz obrazu z ekranu komputera na telewizor. W telefonach jest to dzisiaj również możliwe, ale wiąże się to ze żmudnym poszukiwaniem i instalowaniem odpowiednich aplikacji, do czego nomen omen niezbędny będzie komputer.
Smartfon bez wątpienia spełnia dzisiaj zasadniczo wszystkie funkcje, które posiada laptop czy komputer. Wiadomo, że komputer będzie miał zawsze więcej pamięci do zapisywania danych, ale ze względu na miniaturyzację telefonu nie jest możliwe wsadzenie do niego twardego dysku. Natomiast każdy telefon daje możliwość dołożenia dodatkowej karty pamięci, a te mają dzisiaj naprawdę duże pojemności. Spokojnie można kupić dzisiaj kartę micro SD o najszybszym transferze danych i z pamięcią równą 256 giga, a co za tym idzie jest to połowa tego, co oferuje laptop czy komputer w przeciętnej i nie wygórowanej cenie. Zatem też nie jest to argument, który mógłby obalić teorię, że smartfonowi do komputera jeszcze sporo brakuje.
Oczywiście niezaprzeczalny jest fakt, że smartfon to wciąż telefon, a więc jego główną funkcją są rozmowy głosowe. Funkcja ta zawsze w telefonach będzie najważniejsza. Obecnie jednak mało kto wyobraża sobie telefon, z którego można by było korzystać jedynie w taki sposób. To znaczy, że telefony , które dzisiaj służą tylko do dzwonienia i pisania wiadomości tekstowych odchodzą do lamusa, a nowe produkowane są tylko i wyłącznie w wersji dla osób starszych i słabowidzących. Nie jest oczywiście żadnym wstydem to, że nie posiada się dzisiaj nowoczesnego telefonu, bo nie każdy go przecież potrzebuje. Ale wszyscy Ci, którzy potrafią z tego narzędzia korzystać wiedzą, że na pewno nie zamieniliby smartfona na żaden inny i klasyczny telefon.

Zostaw odpowiedź