Rodzaje wirusów komputerowych i ochrona przed nimi

Z pewnością nie każdy właściciel czy to klasycznego peceta lub laptopa zdaję sobie sprawę z zagrożenia wynikającego z korzystania z Internetu. W tym przypadku należy sobie uświadomić jedną rzecz, jakie rodzaje wirusów należy zaliczać do tych na które się można spotkać w trakcie serfowania w Internecie lub przegrywaniu zdjęć na pendrive.

Zaczynając od tego najbardziej podstawowego wirus to inaczej niewielki program, który tak właściwie może infekować w pewny sposób kluczowe pliki systemowe, chodzi tutaj o sektory HDD lub FDD(nośników danych).

Drugim rodzaje zagrożeń, które wypływają z Internetu wiązać się będą z końmi trojańskimi a w skrócie trojanami. Do czego zdolne są te groźne wirusy? Przede wszystkim należy powiedzieć, że one działają w bardzo sprytny sposób. Potrafią się ukryć w sposób bardzo nieświadomy w ,,niby” praktycznym oprogramowaniu(program do obsługi plików graficznych lub program narzędziowy) a także w aplikacjach antywirusowych. W jaki sposób działać będzie taki wirus? Przede wszystkim poza wykonywaniem podstawowych czynności dodatkowo będzie także uruchamiał swój złośliwy kod związany z antywirusem a to właśnie on będzie robił największe zamieszanie na całym komputerze. Podobno nazwa tego wirusa wzięła się z tą samą sztuczką, która jest związana przede wszystkim z działaniem jeszcze za czasów starożytnych i sztuczką użytą w czasach spartan.

Kolejnym zagrożeniem na jakie należy zwracać uwagę to robaki. W tym przypadku warto sobie uświadomić to, że takie niewielkie potoczne wormsy mogą być bardzo szkodliwe dla całego systemu. W jaki sposób one działają? Przede wszystkim w regularny sposób będą powodować co raz to większe spustoszenie na zasobach systemowych. Niewykryte w odpowiedni sposób mogą znacznie spowolnić działanie komputera a dodatkowo spowolnić działanie całej sieci komputerowej.

Następnym typem, który należy wyróżniać jako wirusy dotyczyć będzie bomb logicznych. Co należy rozumieć pod tym pojęciem? Przede wszystkim to taki rodzaj wirusa, który siedzi w ukryciu przez bardzo długi okres czasu. Włączenie się jego działania należy przypisywać jako wyznaczony wcześniej dzień lub rok i powodujący jednorazowe działanie takie jak np. skasowanie wybranego pliku lub aplikacji.

Czy przed wirusami można się w jakiś sposób bronić? Oczywiście, że tak. W tym przypadku należy powiedzieć o tym aby zaopatrzyć się w profesjonalne oprogramowanie antywirusowe. Aby posiadać na komputerze skutecznego antywirusa należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bardzo ważne elementy takie jak, skaner rezydentny a także skaner użytkownika. Jeśli chodzi o ten pierwszy to należy powiedzieć o tym, że to taki który pracować będzie cały czas w trakcie działania jakiegoś programu lub aplikacji. Jego rola polega przede wszystkim na całkowitej kontroli wszystkich uruchamianych programów, otwieranych plików bądź nośników jakie się wkłada. Aby skaner był całkowicie skuteczny powinien on zawierać funkcję skanowania wszystkich plików, które są pobierane z sieci.

Biorąc pod uwagę skaner użytkownika należy powiedzieć o tym, że to najbardziej elementarny moduł, który tak w zasadzie będzie się pojawiać w oprogramowaniu pakietu antywirusa. Co użytkownik może robić przy jego użyciu? Przede wszystkim dawać on będzie gwarancję na to aby w pewny sposób skanował pliki w momencie, który jest określany jako dowolny.

Jeśli na jakimś komputerze pojawi się wirus należy się liczyć z tym, że to właśnie tutaj wszystko zależy od jego rodzaju. Do najbardziej groźnych aplikacji, które są szkodliwe należy z pewnością wymieniać to działanie, które przede wszystkim polega na uszkodzeniu pojedynczych plików czy zasobów systemów. Czasem dochodzić może do sytuacji kiedy tak w zasadzie zawartość całego dysku będzie kompletnie zniszczona. Jako ciekawostkę należy przytoczyć to, że do tych groźnych antywirusów na pewno należy zaliczać te pisane przez tych najmniej doświadczonych programistów. Na czym to dokładnie polega? Początkowo taki wirus ma być nieszkodliwy jednak komplikację mogą się pojawiać ze względu na samą wersję kodu jaki stworzy programista.

Aby zminimalizować ryzyko występowania wirusów na naszym komputerze warto się zdecydować na to aby zainstalować sobie pełny pakiet oprogramowania. Do najbardziej optymalnej ochrony warto pomyśleć o tym aby zdecydować się na pakiet jakiegoś programu. W przypadku większego bezpieczeństwa należy pomyśleć o płatnej aplikacji. Nie należy o tym zapominać i starać się realizować to jak najszybciej by następny robak czy szkodliwa aplikacja nie spowodowała na komputerze jakiegoś niepotrzebnego formatowania systemu.

Zostaw odpowiedź