Rodzaje pamięci przenośnych

Ciągła mobilność i przemieszczanie się ludzi wymogła na specjalistach od technologii komputerowych umożliwienia ludziom przenoszenia danych. Powstały więc różnego rodzaju pamięci przenośne, których zadaniem jest magazynowanie danych i umożliwianie przenoszenia ich a także odtwarzania na dowolnym komputerze. Każdy komputer posiada swój dysk twardy, który umożliwia zapisywanie informacji, ale teoretycznie nie daje możliwości ich przenoszenia. Tylko teoretycznie oczywiście, ponieważ w praktyce dostępne są dzisiaj dyski w tak zwanej chmurze, na których można zapisać dane a potem z dowolnego komputera na ziemi odtworzyć je i edytować. Nie mniej jednak historia pokazała, że pamięci przenośne najlepiej spisują się w tej fizycznie istniejącej i materialnej formie.
Najpopularniejszym w ostatnich latach urządzeniem umożliwiającym przenoszenie danych jest pamięć USB. Jest to bardzo wygodne i miniaturowe urządzenie, które zawsze możemy mieć przy sobie i na których można zapisać dane w niewielkich rozmiarach. W niewielkich, ponieważ dostępne są one z reguły w wielkości 32 bądź 64 gigabajtów. Są oczywiście i większe, ale ich ceny mogą być porównywane do przenośnych dysków twardych. Największą zaletą pamięci USB jest to, że jest niewielkich rozmiarów, ale prawdziwie bezcenne jest to, że dzisiaj format ten stosowany jest nawet w samochodowych komputerach pokładowych i urządzeniach odpowiedzialnych za multimedia.
Pamięcią przenośną zminiaturyzowaną do potęgi jest karta pamięci. Ta w wersji mikro SD jest po prostu tak zminiaturyzowana, że chyba bardziej się już zmniejszyć tego nie da. Zapis danych na najlepszych kartach odbywa się w technologii SDHC, dzięki której przesyłanie i zapisywanie danych z komputera jest naprawdę błyskawiczne. Karty te mają oczywiście swoją cenę, przez co mobilność nawet 32 giga danych kosztuje całkiem sporo. Nie mniej jednak zalet jest naprawdę wiele. Przede wszystkim to ogromna szybkość zapisu danych na karcie pamięci. Takie karty pracują niemalże porównywalnie szybko do dysków twardych zainstalowanych w komputerze czy laptopie.
Jeśli potrzebujemy przemieszczać się z naprawdę dużą ilością zapisanych danych to niezastąpiony będzie oczywiście przenośny dysk twardy. Tutaj rozmiary są już całkiem spore, a kopiowanie danych z komputera na dysk też może trochę potrwać. Ale na pewno zaletą jest pojemność takiej przenośnej pamięci, która spokojnie może być dzisiaj większa aniżeli jeden terabajt. Co więcej, przenośne dyski twarde mają tą zaletę, że kosztują stosunkowo niewiele, na przykład w porównaniu z kartą pamięci o największych rozmiarach i największej prędkości. Cenowo można to porównać w taki sposób, że za cenę dysku o wielkości jednego terabajta danych możemy mieć kartę pamięci o pojemności około ośmiokrotnie mniejszej od tego dysku właśnie.

Zostaw odpowiedź