Nie każdy użytkownik o tym wie ale tak naprawdę każda aplikacja ma przypisaną do siebie licencję. Czym ona tak naprawdę jest i co ona oznacza? Warto się o tym dowiedzieć. Użytkownik każdego dnia spotyka się z bardzo dużą liczbą programów – zaczynając od bardzo prostego komunikatora kończąc na programach do przeglądania grafiki i innych. Każda z tych aplikacji posiada licencję tzw. umowę. Warto się dowiedzieć o kilku z nich.
Podstawowe licencje
GPL – to licencja na zasadzie wolnego oprogramowania. Co to oznacza w praktyce? Użytkownik ma możliwość uruchomienia programu, który jest objęty tą licencją w dowolnym przez siebie wyznaczonym celu – wszystko dopasowuję pod własne preferencję. Oprócz tego może go zmodyfikować i wprowadzać do ,,obiegu” swoją wersję.
Abandoware, potoczne określenie to wyrzucone oprogramowanie. W dużej części przypadków twórca programu nie pobiera za nie jakichkolwiek kwot a to będzie skutkować brakiem wsparcia. Na pewno bardzo dobry przykład takiego programu to gry komputerowe w starszych wersjach.
Freeware – ta licencja jest najprawdopodobniej najczęściej wybieraną przez wszystkich użytkowników. Czemu tak się dzieję? Warto sobie uświadomić, że w praktyce taka licencja umożliwia korzystanie w sposób zupełnie darmowy z jakiejś aplikacji. Jest jednak jedno ale – wymagane jest kompletny zakaz czerpania korzyści majątkowej z programu w tej wersji a także jej modyfikacji.
Trial w wolnym tłumaczeniu oznacza wersję testową programu. Co taka wersja może zaoferować użytkownikowi? Przede wszystkim w 100% działający program ale tak naprawdę po upływie jakiegoś czasu aplikacja może się zablokować. Aby móc dalej korzystać z takiego programu konieczne jest to aby wykupić pełną wersję programu.
Tytułem głębszego wyjaśnienia
Jeśli chodzi o licencję Adware to ona będzie dotyczyć tego, że tutaj wszystko jest na pozór bezpłatne. Jednak w ramach korzystania z takiej wersji programu konieczne jest przyzwyczajenie się do występujących tutaj reklam. Na czym zarabia twórca aplikacji? Przede wszystkim na tych reklamach, które nieustannie wyskakują na pulpicie użytkownika.
Shareware to wersja programu, która oznacza to iż można się z nią dzielić z jakimiś innymi osobami. Użytkownik może korzystać z takiego programu, który jest rozpowszechniany za darmo lub za niewielką opłatą. Korzystanie z tej wersji będzie się wiązać ze wskazanym limitem czasowym. Jeśli taki okres minie to użytkownik jest zobligowany do tego aby w końcu kupić wersję produktu w wersji full.
Box jest z pewnością najczęściej stosowaną licencją i ona jest najpopularniejsza. Wiele osób określa ją jako pudełkowa. To co można uzyskać po jej zakupie to na pewno całe pudełko z całym kompletem doposażenia. Kiedy jest najczęściej stosowana? Przede wszystkim kiedy sprawa dotyczy aplikacji multimedialnych, muzyki lub gier. Taka licencja jest na pewno najdroższa.
OEM to licencja, która została upowszechniana przez system operacyjny Windows. Dlaczego tak się dzieję? Ponieważ użytkownik ma szansę na zakup wersji programu dla jednego komputera a chodzi tutaj o system Operacyjny np. Windows 8 lub Windows 10. Poza tym:
– te wszystkie licencje stanowią trzy ich rodzaje – niewyłączne, wyłączne a także sublicencja. Jeśli chodzi o te pierwsze to polega o na tym, że korzystać z nich może kilka osób w tym samym czasie, brak jest tutaj formy pisemnej,
– jeśli chodzi o wyłączne to tutaj przeznaczone są do wykonywania jakiś większych aplikacji np. bankowych. Stosowana forma zatrudnienia w tym przypadku to z pewnością umowa o dzieło,
– jeśli chodzi o sublicencję to polega ona na tym iż licencjobiorca udziela rozszerzonej licencji pod tym warunkiem iż zaznaczy ją w umowie licencyjnej.