Rodzaje komputerów stacjonarnych

Myśląc o komputerze stacjonarnym, przychodzi nam do głowy tylko jeden jego rodzaj ? ten tradycyjny, który najczęściej można spotkać w prywatnych domach czy w biurach, czyli tak zwane desktopy. To po prostu standardowe stacje robocze, do których podpięty jest monitor i inne potrzebne urządzenia, takie jak drukarka czy skaner. Nie każdy wie, że wyróżnić można także inne ? co prawda rzadziej spotykane ? rodzaje komputerów stacjonarnych. Warto mieć świadomość ich istnienia, bo być może w obliczu potrzeby nabycia nowego sprzętu okaże się, że to właśnie któryś z tych wariantów będzie najlepiej spełniał oczekiwania. Jakie zatem możemy mieć do dyspozycji opcje poza tradycyjnym desktopem?

Przede wszystkim, dość dużym zainteresowanie cieszy się opcja zwana powszechnie all-in-one, czyli wszystko w jednym. Na czym to rozwiązanie polega? W jednym urządzeniu znajduje się i monitor, i stacja robocza wraz z miejscem na płyty CD czy dyskietki (w starszych modelach). Zdecydowanym plusem tego rodzaju komputerów jest oszczędność miejsca oraz ograniczenie plączących się za biurkiem kabli. To również wygoda ? wszystko mamy dostępne na wyciągnięcie ręki, bez konieczności schylania się do stacji roboczej. Z kolei nowoczesne wersje tego wariantu bywają nawet wyposażone w dotykowy ekran. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że opcja all-in-one kierowana jest do osób, które poszukują komputera uniwersalnego ? do przeglądania stron internetowych, do prac z edytorami tekstu czy też do słuchania muzyki. Raczej nie spełni on oczekiwań wytrawnych graczów, grafików czy miłośników kina.

Innym rodzajem komputera stacjonarnego jest tak zwany nettop. Jest to zminiaturyzowana wersja tradycyjnego desktopa. Jego ogromną zaletą jest nie tylko oszczędność przestrzeni, ale i prądu, którego sprzęt pobiera znacznie mniej niż komputer tradycyjny. Ten rodzaj komputera także nie sprawdzi się w bardziej zaawansowanych czynnościach niż surfowanie po Internecie, układanie pasjansów czy korzystanie z edytorów tekstowych.

Dostępny jest również tzw. barebone ? jest to również wersja zminimalizowana, ale o ciekawym designie. Świetnie sprawdza się w salonie w roli centrum multimedialnego.

Zostaw odpowiedź