Niebezpieczne przepięcia

Wiosna i lato to okres obfitujący w burzę z piorunami. Nawałnice mogą być powodem wielu zagrożeń pożarowych i uszkodzeń domów czy ulic. Jednak błyskawice mogą być groźne także dla domowych czy biurowych komputerów. Zawczasu lepiej zabezpieczyć je przed ewentualnością wystąpienia niebezpiecznych przepięć.

Uderzający piorun ma ogromną moc i może być przyczyną potężnych przeciążeń na liniach energetycznych. Wystąpienie takiej sytuacji może spowodować uszkodzenie urządzeń podłączonych do sieci. Szczególnie narażone na taką ewentualność są komputery. Jednak nie tylko one mogą zostać zniszczone w wyniku działania gwałtownej burzy. Przepięcia mogą wędrować także przez kable telefoniczne lub sieciowe. Silne przepięcie w sieci zagraża w głównej mierze zasilaczom i delikatnym płytom głównym komputerów. Jednakże znane są przypadki gdy spaleniu uległy również urządzenia peryferyjne – drukarki lub monitory. Nagły wzrost napięcia w sieci nie jest obojętny także dla dysków twardych i magnetycznych nośników pamięci. W najgorszym wypadku mogą one ulec zniszczeniu lub utracić zapisane na nich dane. Nie bez powodu więc warto zdecydować się na zabezpieczenia swojego sprzętu na wypadek nawałnicy. Większość użytkowników uważa, że burze z piorunami zdarzają się rzadko i nie ma powodu by ponosić dodatkowe koszty związane z ochroną swojego komputera na wypadek przepięcia. Jednak licho nie śpi i prewencja zdecydowanie nie jest tylko wydumanym widzimisię.

Najczęstszym sposobem zabezpieczenia urządzeń podłączonych do sieci jest wyposażenie się w odpowiednią listwę z filtrem przepięciowym. Dobrze jest wyposażyć w nie wszystkie pomieszczenia gdzie pracuje cenny sprzęt, gdyż burza nie wybiera jedynie komputerów za swój cel. Uszkodzenia mogą dotyczyć także telewizorów czy sprzętu grającego.

Użytkownicy korzystający z kabla LAN nie mogą zapominać, że również on może być drogą przez którą zadziała zabójcze przeładowanie sieci. W handlu dostępne są specjalne filtry które zabezpieczają przed przeciążeniem na kablu sieciowym. W ostateczności dobrze jest korzystać z routera. Nawet jeżeli kabel stanie się źródłem przepięcia a filtr nie zadziała – to uszkodzeniu ulegnie jedynie względnie tani router nie zaś cenny komputer. Dobrze też wyposażyć swojego PC w markowy zasilacz posiadający wbudowaną ochronę przed skokami napięcia.

Zakłócenia w sieci energetycznej zniweluje także zasilacz UPS. Urządzenie to ma dodatkową zaletę na wypadek gwałtownej burzy, bo oprócz zabezpieczenia przed przepięciami zapewni też ciągłość pracy komputera bez utraty danych. W przypadku gdy zaskoczy nas burza, a nie możemy nagle przerwać pracy, to zasilacz UPS wydaje się być idealnym wyjściem z sytuacji. Nawet w przypadku wystąpienia przeciążenia sieci będziemy mogli spokojnie dokończyć zadania, zapisać wyniki i bez stresu wyłączyć sprzęt.

Zabezpieczenie cennych urządzeń elektronicznych nie należy do czynności tanich, ale w porównaniu z ewentualnymi stratami jakie może wywołać nawet pojedyncza błyskawica – cena ta wydaje się być śmieszna.

Zostaw odpowiedź