Komputery przenośne cieszą się zainteresowaniem konsumentów przede wszystkim ze względu na swój mobilny charakter. Aby móc z nich korzystać, nie trzeba mieć dostępu do prądu, gdyż mają one swoje własne źródło zasilania, które w nowoczesnych modelach potrafi działać bez ładowania nawet do dziesięciu godzin. Jednak tradycyjne laptopy z czasem okazały się mało wygodne dla osób, które często poruszają się wszędzie ze swoim urządzeniem. Z myślą o tym powstały netbooki, czyli zminiaturyzowane wersje laptopów, które mogą mieć nawet 7-calową matrycę. Zastanówmy się więc, czy faktycznie warto postawić na netbooka, czy jednak w parze z małymi rozmiarami idą kiepskie parametry podzespołów, a sprzęt ten jest tylko mało funkcjonalnym gadżetem.
Oczywiście trudno zaprzeczyć temu, że netbook jest najbardziej mobilną formą komputera przenośnego. Jego rozmiary sprawiają, że można zmieścić go nawet w schowku samochodowym czy w damskiej torebce (wpływa to także na mniejsze ryzyko kradzieży ? netbook jest niewidoczny dla przechodniów). Jednocześnie urządzenia te są lekkie i wygodne do korzystania nawet w pociagu czy na ławce w parku.
A jak w takim razie przedstawia się kwestia jakości netbooków? Czy wraz z miniaturyzacją pogarszają się parametry podzespołów? Otóż nie. Oczywiście są netbooki lepsze i gorsze. Zwykle jednak spokojnie dorównują one parametrami uniwersalnym komputerom stacjonarnym, a niekiedy nawet okazują się od nich lepsze. Może nie sprawdzą się do gier, oglądania filmów czy obsługi zaawansowanych programów graficznych, jednak do pracy biurowej, komunikacji online, słuchania muzyki czy surfowania po Internecie nadają się doskonale. Zwykle są oczywiście wyposażone w takie -podstawowe dziś ? dodatki jak Wi-Fi, porty USB, czytniki kart, Bluetooth, IRDA, karty sieciowe, GPS, a nawet nagrywarki płyt, które w starszych netbookach są opcją niedostępną.
Dla wielu osób decydującym atutem netbooka bywa nie koniecznie mobilność czy jakość podzespołów, ale niższa cena. Tu jednak warto uważać na ?okazje?, pod którymi może kryć się sprzęt o faktycznie niskiej funkcjonalności.