Nie ulega wątpliwości, że system Windows firmy Microsoft to najbardziej znany system operacyjny na świecie. Ale nie oznacza to, że jest to jedyny system operacyjny. Użytkownicy komputerów Macintosh na co dzień wykorzystują w pracy inny system o nazwie Mac OS. Od pewnego czasu rosnącą, choć wciąż niską w porównaniu z tymi dwoma, popularnością cieszy się system Linux. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest on darmowym systemem operacyjnym, który możemy zainstalować na każdym komputerze. Niezależnie od tego czy to PC czy Macintosh. Ale czy warto?
Linuxa możemy pobrać bezpośrednio z internetu. Możemy go pobrać choćby stąd. W internecie znajdziemy różne dystrybucje tego systemu operacyjnego. Skupmy się jednak na dystrybucji Ubuntu. Jest to dosyć popularna i prosta w obsłudze dystrybucja. A w dodatku jest na nią dostępnych wiele programów. Dystrybucja idealna dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Linuxem. A być może nawet zostaną przy niej.
A więc pobieramy obraz płyty CD z internetu. I standardowo wypalamy płytkę. Choć są też inne drogi – można nawet uruchomić Linuxa z pendrive’a. Wróćmy jednak do tematu. Sam proces instalacji jest dosyć prosty. Dokonujemy podziału na partycje, wybieramy język i narodowość, a także dokonujemy innych ustawień. Jeżeli mowa o podziale na partycje to warto wspomnieć o możliwości zainstalowania Linuxa obok Windowsa. W ten sposób możemy w prosty sposób mieć dwa systemy na jednym twardym dysku. Dzięki temu będziemy mogli wypróbować oba systemy zanim podejmiemy decyzję, który z nas bardziej nam odpowiada. Możliwa jest również wymiana plików pomiędzy dwoma systemami. A to za sprawą Linuxa – jest on w stanie „zobaczyć” partycję Windowsową. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Windows niestety nie widzi partycji Linuksowej.
A co możemy zrobić z Linuxem po zainstalowaniu? Domyślną przeglądarką internetową jest Firefox, co jest zaletą. Program ten jest bezpieczniejszy niż Internet Explorer. W tym miejscu warto wspomnieć, że na Linuxa praktycznie nie ma wirusów. Wprawdzie warto uważać na jakie strony internetowe wchodzimy, ale nawet jeśli odwiedzimy niepożądaną witrynę to nic się nie stanie. Podobno stworzono jakieś wirusy dla systemu Linux. W praktyce jednak nie ma się czego obawiać.
Na Windowsa dostępny jest znany arkusz kalkulacyjny MS Office. Na Linuxa dostępny jest LibreOffice. Wszelkie oprogramowanie pobierzemy z repozytoriów. Na liście aplikacji zobaczymy „Centrum Oprogramowania Ubuntu”. A stamtąd pobierzemy potrzebne nam programy. Możemy pobrać pakiet biurowy wraz z setką innych programów. Pobierzemy darmowe programy graficzne – Blender oraz GIMP. Pierwszy to ciekawy program do grafiki trójwymiarowej, a drugi służy do obróbki oraz edycji grafiki bitmapowej. Oba pozwalają na tworzenie ciekawych efektów. Oprócz tego na Linuxa stworzono wiele ciekawych i darmowych gier.
Czy warto zainstalować Linuxa? Na początek zainstalujmy obok Windowsa jakąś dystrybucję stworzoną z myślą o początkujących użytkownikach. Mowa tu oczywiście o Linuxie. Możemy też używać dwóch systemów. A z czasem sami dokonamy wyboru.