Komputer stacjonarny czy laptop ? co wybrać?

Gdy komputery przenośne ? laptopy ? na dobre zyskały aprobatę konsumentów, wydawało się, że tradycyjne komputery stacjonarne odejdą w zapomnienie. A jednak, mimo że już ponad 30 lat laptopy obecne są na komercyjnym rynku, komputery nadal mają się całkiem dobrze ? powstają coraz to nowsze generacje procesorów, kart, graficznych i innych podzespołów, które wielokrotnie przewyższają możliwości laptopów. Jednocześnie wiele osób nie może sobie wyobrazić życia bez przenośnego komputera. Co zatem lepiej wybrać ? komputer stacjonarny czy laptopa?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Wszystko zależy od nas ? od tego, czego oczekujemy od przyszłego sprzętu, czy zależy nam na mobilności oraz jakiego rodzaju zadania będziemy na nim wykonywać. Są osoby, które wykorzystują komputer jako narzędzie pracy ? wówczas mobilność często jest kluczowym atutem. Zabieramy laptopa do pracy, na wyjazdy służbowe, korzystamy z niego w domu. Są również wersje miniaturowych laptopów, czyli tak zwane netbooki, które wygodnie potrafią się zmieścić nawet w damskiej torebce. Jeśli jednak z różnych względów mobilność jest kwestią drugorzędną ? pracujemy tylko w jednym miejscu czy szukamy dobrego komputera do gier lub obsługi programów graficznych, wówczas lepszy może się okazać komputer stacjonarny, który bywa tańszy zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji (np. w przypadku awarii).

Komputery stacjonarne mają jeszcze jedną przewagę nad laptopami. Jeśli znamy się co nieco na komputerach i mamy określone wymagania odnośnie do jakości poszczególnych podzespołów, z pewnością łatwiej będzie nam znaleźć produkt spełniający nasze oczekiwania pod postacią komputera stacjonarnego. Laptopy są tworami gotowymi i bardzo często przychodzi nam wybierać między lepszym procesorem, ale gorszą kartą graficzną czy matrycą. W przypadku komputerów istnieje możliwość złożenia sprzętu od postaw z dokładnie takich podzespołów, jakie chcemy mieć. Oczywiście w laptopie też można podmienić podzespoły, ale często są one zintegrowane, poza tym wiąże się to z dodatkowymi i niemałymi kosztami.

Zostaw odpowiedź