Komputer do firm ? jak wybrac

Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę bez komputerów. Są one potrzebne nie tylko do wykonywania codziennych obowiązków pracowników, ale też do gromadzenia i przechowywania danych czy komunikacji z klientami lub między poszczególnymi działami firmy. Mimo wzrostu popularności laptopów w firmach nadal stawia się przede wszystkim na komputery stacjonarne ? są tańsze, mają dobre parametry, a mobilność nie jest w większości przypadków do niczego potrzebna. Warto przyjrzeć się temu, na co zwracać uwagę, kupując komputer do użytku biurowego.

Podstawowy dylemat jaki się pojawia ? kupić gotowy zestaw czy wykonać składaka z osobnych części. Drugie rozwiązanie jest tańsze, jednak gotowy zestaw okazuje się bardziej praktyczny dla firm. Przede wszystkim otrzymuje się gwarancję na cały produkt. W razie awarii nie trzeba samemu dochodzić, jaka część się zepsuła. Komputer idzie do serwisu, który odpowiedzialny jest za zidentyfikowanie problemu i naprawę awarii. Nie trzeba też przeznaczać dodatkowego czasu na wybór części i złożenie komputera, co liczy się zwłaszcza w dużych firmach, które kupują jednorazowo nawet kilkadziesiąt komputerów.

System operacyjny to kolejna kwestia, którą warto pomyśleć przy wyborze komputera biurowego. Do wyboru jest nie tylko Windows (którego licencja na jedno stanowisko kosztuje zwykle od 300 zł), a za dodatkowe programy również należy płacić. Dobrą opcją może okazać się także Mac OS ? system współgrający z komputerami marki Apple. To system prosty i wygodny w obsłudze. Jest on co prawda droższy, ale dodatkowe oprogramowania są już do niego bezpłatne (minusem jest niewielki wybór tych programów). Istnieje także wersja całkowicie bezpłatna ? czyli Linux. Tu jednak należy zwrócić uwagę na to, że pracownicy prawdopodobnie będą musieli przejść szkolenie z tego systemu operacyjnego. Jest on trudny w obsłudze i raczej nieintuicyjny. Mimo że jest powszechnie dostępny w formie bezpłatnej, jest nieznany większości osób. Również rozwiązywanie błędów systemowych może okazać się dość uciążliwe w przypadku tego systemu.

Zostaw odpowiedź