Komputer czy konsola

Na rynku maszynek domowych od lat trwa pewien spór. Co tu wybrać – komputer czy konsolę. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że jeśli interesują nas głównie gry to konsola może być lepszym rozwiązaniem. Ale jeśli chcemy na przykład edytować tekst – to lepiej będzie postawić na komputer. A może wybrać jedno i drugie? Zanosi się na to, że stajemy przed dosyć trudnym wyborem.

Cóż to jest konsola do gier? Jest to urządzenie posiadające szybki procesor, mocne układy graficzne lub kartę graficzną, dobrej jakości dźwięk, napęd CD/DVD i parę innych rozwiązań. Jak na przykład port do podłączenia gamepada. Gamepad to standardowe urządzenie sterujące w świecie konsol. Taka tabliczka posiadająca parę przycisków, parę pokręteł i ogólnie umożliwiająca szaleństwo na maksa. Umożliwia łatwe sterowanie w grach. W szczególności w grach zręcznościowych i strzelaninach. Trochę gorzej to wygląda z grami strategicznymi, ale jest i na to rada. Możliwe jest granie w strategie za pomocą gamepada.

Ale jakie są główne zalety konsoli do gier. Co ją odróżnia od komputerów klasy PC? Przede wszystkim prostata użytkowania. Nie trzeba dokupywać pamięci, twardych dysków, kart graficznych, ani wymieniać czegokolwiek. Tutaj obowiązuje zasada, że to program jest dopasowywany do sprzętu, a nie odwrotnie. Oczywiście nie trzeba instalować żadnych sterowników, ani w ogóle robić tych wszystkich dziwnych rzeczy, które są znane w świecie PC. A reinstalacja systemu operacyjnego? Jakiego systemu operacyjnego? Takich rzeczy tam nie ma. W przypadku konsoli wsadzamy płytę, czekamy chwilę i gramy.

Są to poważne argumenty przemawiające za zakupem konsol. Czemu więc jednak tylu ludzi woli wciąż używać komputery osobiste? A jednak. Jeśli już jesteśmy przy grach – pomyślmy o grach strategicznych. Szczególnie tych toczących się w czasie rzeczywistym. W przypadku komputerów osobistych tradycyjnym urządzeniem sterującym jest myszka. I to myszką wydajemy polecenia naszym oddziałom.

Ale komputery mają inne zalety. Weźmy na przykład obróbkę tekstu. Standardowa sytuacja – piszemy wypracowanie do szkoły. A więc włączamy MS Office lub inny program tego typu i gotowe. Piszemy tekst, obrabiamy go, edytujemy. A kiedy uznamy, że jest on gotowy to zapisujemy go i drukujemy. Możemy nawet wydrukować tekst. Inny przypadek – potrzebujemy wykonać zaawansowane obliczenia. Tutaj z pomocą nam przyjdzie komputer. Zainstalujemy odpowiedni program lub skorzystamy z arkusza kalkulacyjnego i gotowe.

A co jeżeli chcemy zająć się obróbką zdjęć lub generalnie grafiki? Tutaj też kupimy komputer, a nie konsolę do gier.

Konsole są prostsze w użytkowaniu, ale też mniej można na nich robić. Mogą być one bardzo dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych użytkowników. Nie będą musieli komplikować sobie życia. Cóż więc lepiej wybrać. Wydaje się, że najlepszą rzeczą jest po prostu zastanowić się dobrze nad tym, która platforma sprzętowa najlepiej spełni nasze oczekiwania. Na komputery dostępne są emulatory konsol. Wprawdzie są to substytuty, ale zawsze to coś. Wybór należy do Was.

Zostaw odpowiedź