Co to jest hardware i software?

Te dwa pojęcia dla przeciętnych ludzi są bardzo podobne ale jednocześnie brzmią obco. Niewielu jest amatorów komputerowych, którzy je odróżniają. Wbrew pozorom jednak, pod ich dziwnymi nazwami kryją się  rzeczy, które każdy z nas dobrze zna pod innymi nazwami.

Hardware – jest to materialna część komputera. Inaczej mówiąc, są to mechaniczne części bądź części peryferyjne komputera. Tym pojęciem nazywa się ogólnie sprzęt komputerowy i odróżnia się go w ten sposób od innego pojęcia jakim jest Software. Współcześnie wiele elementów  sprzętu komputerowego ma stałe oprogramowanie w sobie które się  jego nierozerwalną, integralną częścią i bez którego jedne i drugie elementy nie mogłyby funkcjonować. Mówiąc na przykładzie- są drukarki, które mają w swojej pamięci sterowniki komputera i bez sterowników komputer nie czytałby drukarki a drukarka nie reagowałaby na polecenia komputera.

Przykłady sprzętu komputerowego:
– procesor
– płyta główna
– pamięć

inne urządzenia w komputerze:
– dysk twardy
– monitor
– klawiatura
– mysz komputerowa
– dołączony sprzęt: na przykład drukarki.

Czym jest Software? Jest to inaczej wolne oprogramowanie, termin może być używany w dwóch różnych wariantach:
– pierwszy wariant: Oprogramowanie, które można kopiować, używać, aktualizować, generalnie zmieniać.
– drugi wariant: oprogramowanie, które można używać bezpłatnie.
Software jest w odróżnieniu do hardware bytem wirtualnym, nie możemy tego dotknąć czy zobaczyć fizycznie gołym okiem. Samo pojęcie „software”, tłumacząc na język polski, znaczy oprogramowanie, czyli całość informacji w postaci instrukcji, jaka ma na celu przetwarzanie określonych zadań.

Oprogramowanie dzieli się ze względu na przeznaczenie na:
– oprogramowanie systemowe,
– oprogramowanie do tworzenia oprogramowań;
– oprogramowanie użytkowe
– biblioteki do tworzenia oprogramowań.

Przykładami oprogramowania są na przykład: gry komputerowe, edytory tekstu itd. Widząc informację, że do odtworzenia filmu niezbędny jest nowy DivX, powinniśmy wiedzieć, że nie musimy kupować kolejnego urządzenie (hardware), tylko ściągnąć odpowiedni pakiet z Internetu( software) .

Hardware i software jak widzimy nie są pojęciami, które mogą funkcjonować zamiennie. Są całkiem odmiennymi rzeczami, które w dzisiejszych czasach każdy, kto pracuje lub wykonuje codziennie jakieś czynności na komputerze powinien rozróżniać. Te dwa pojęcia młodsze pokolenia na pewno poznały na lekcjach informatyki. Żeby wiedzieć, co potrzebuje nasz komputer, mając na myśli nowe oprogramowanie, program potrzebny do odtwarzania jakiegoś urządzenia i tak dalej musimy znać pojęcie Software. Żeby wiedzieć co kupić gdy jedna z części naszego komputera zacznie szwankować potrzebujemy znać pojęcie Hardware. Aby nasza praca i codzienna nauka mogła spokojnie przebiegać, nie możemy traktować komputera jedynie jako przedmiotu dającego nam rozrywkę, ale musimy też dbać o to, żeby służył nam na długi czas, dlatego powinniśmy poznać jego budowę i działanie.

Zostaw odpowiedź