Jak wybrac procesor do komputera

Płyta główna oraz procesor to dwa najważniejsze elementy każdego komputera ? i stacjonarnego, i przenośnego. Nie bez powodu twierdzi się, że płyta główna jest szkieletem, który łączy wszystkie podzespoły, natomiast procesor to serce komputera, które napędza wszystkie inne mechanizmy. W tym miejscu chcielibyśmy przyjrzeć się szkieletowi, czyli płycie głównej, a dokładniej temu, na co zwracać uwagę, wybierając ten element do swojego komputera.

Od tego, jaką wybierzemy płytę główną, będzie zależało to, jaki rodzaj procesora i innych podzespołów będzie można zamontować w komputerze. Z tego też powodu wybór płyty głównej bywa kluczowy dla ostatecznej jakości i funkcjonalności sprzętu. Jeśli wybierzemy płytę o średnich parametrach, będziemy mogli zapomnieć o tym, by podłączyć do niej zaawansowaną kartę graficzną czy mega wydajny procesor. Bezpośrednio do płyty głównej podłącza się poza procesorem także pamięć operacyjną, gniazda do wszelkich napędów i dysków, do instalacji kart rozszerzających, a także złącza od zasilacza. Istnieją także płyty główne, które są już zintegrowane z kartami dźwiękowymi czy graficznymi. Takie najczęściej montowane są w laptopach. Zdania o nich są podzielone ? z jednej strony mamy wygodę i wydajność (możliwość miniaturyzacji), z drugiej jednak, gdy zepsuje się karta graficzna, konieczna jest wymiana także płyty głównej.

Wybierając płytę główną, należy uwzględnić jej rozmiary ? jest to dość duża część, dlatego też trzeba mieć pewność, że zmieści się ona w posiadanej obudowie. Ale dla wielu osób ważniejsze parametry płyty głównej to rodzaj gniazda do procesora. Jeśli mamy już na myśli konkretny rodzaj procesora czy jego producenta (np. AMD lub INTEL), musimy upewnić się, czy będzie on możliwy do zamontowania na danej płycie głównej. Ponadto ważna jest jakość wykonania. Będzie ona miała wpływ na to, czy praca komputera okaże się stabilna. Jest to ważne zwłaszcza w komputerach zaawansowanych, np. przeznaczonych do gier. Tu warto zaznaczyć, że nie zawsze droższe płyty wykonane są z bardziej trwałych materiałów.