Czyją domeną są komputery?

Pewnie niejedna osoba, która z jakiegoś powodu spędza stosunkowo dużo czasu przez komputerem, spotkała się z częstym uogólnianiem. W umyśle osoby niespecjalnie obeznanej z komputerami, po przytoczeniu tematu ich typowego użytkownika formuje się obraz aspołecznego człowieka, najczęściej w okularach, nie robiącego nic poza przesiadywaniem przed ekranem. Te stereotypy, oczywiście, nie są jedynie negatywnymi cechami, na przykład, ogólnie uznaje się, że ktoś, kto lubi używać PC, koniecznie musi znać się na jego częściach, programowaniu i tym podobnych. Jeszcze kilka lat temu niesamowicie często zdarzało się, aby jakaś ciocia, babcia cz kuzynka usilnie prosiła o rzeczy typu zainstalowanie systemu operacyjnego czy założenie e-maila.

Komputery są z nami wszędzie…

Oczywiście, nie jest to takie trudne, ale należy pamiętać, że każdy kto traktuje choćby gry komputerowe jako hobby, nie musi koniecznie znać się na programowaniu. PC to nie tylko niezrozumiałe kody i cyferki, mieści się w nim bowiem o wiele więcej, niż może się wydawać. W dzisiejszych czasach niemal każdy musi wykorzystywać specjalne programy do prowadzenia swojej pracy. Graficy, muzycy, w trochę mniejszym stopniu pisarze tworzą swoje dzieła cyfrowo. Przeciętny księgowy czy urzędnik nie poradziłby sobie bez pomocy arkuszy kalkulacyjnych. Mało tego, całe korporacje potrzebują ogromnej ilości komputerów, aby być w stanie w ogóle funkcjonować, a za owocami ich pracy stoi ścisła współpracy pomiędzy wykwalifikowanymi ludźmi i operowanymi przez nich maszynami. Można powiedzieć nawet, że świat, jaki znamy, zmieniłby się w ruinę gdyby nie komputery, które przez ostatnie kilkadziesiąt odcisnęły na nim swoje piętno.

Technologia to nasza codzienność

Coś, co jeszcze jakiś czas temu było ekskluzywne, dziś większość z nas trzyma w kieszeni, mając to na wyciągnięcie ręki całą dobę w postaci smartfony czy podobnego gadżetu, który, w gruncie rzeczy jest zminiaturyzowanym komputerkiem. W obliczu takiego globalnego oddziaływania, nie można już sprzeczać się, że PC wciąż są domeną jedynie maniaków i nerdów:
– kto wie, by
ć może w przyszłości stanie się to zupełnie niemożliwe, aby żyć bez jednego z nich, a czy będzie to zmiana na lepsze, czy na gorsze, ciężko powiedzieć,
– ju
ż dziś, z zupełnie zrozumiałych powodów, wiele z nas nie byłoby w stanie poradzić sobie bez szybkiego dostępu do informacji w internecie lub podręcznej aplikacji,
– nios
ąc ze sobą zarówno ogrom możliwości, jak i niebezpieczeństw, te urządzenia mogą sprowadzić na ludzkość zarówno zagładę jak i w złoty wiek, zależnie od tego, w jaki sposób je zagospodarujemy.

Zostaw odpowiedź