Do czego karta graficzna?

Kupując nowy komputer lub inne urządzenie przenośne zawsze zwracamy uwagę na parametry danego sprzętu. Jednym z takich podstawowych elementów, który jest wymieniony w specyfikacji produktu jest karta graficzna. Czym jest ten ważny element?
Jest to niewielka płytka montowana w każdym komputerze służąca do renderowania grafiki oraz jej konwersji na sygnał, który będzie wstanie odczytać wyświetlacz. Na początku karta graficzna służyła w komputerach tylko do wyświetlania znaków alfabetu, zaś w miarę rozwoju techniki i badań powstała karta graficzna, która pozwoliła wyświetlać realne obrazy na płaszczyźnie. Obecnie stare karty wyświetlające obraz w 2D odchodzą jednak do lamusa, ponieważ coraz częściej w sprzętach domowych montowana jest karta graficzna z akcelatorem 3D pozwalającym przenieść się do innego świata.
Karta graficzna występuje w dwóch odmianach z uwagi na występujący w niej procesor. Możemy wymienić obecnie dwa typy: karta graficzna dedykowana ( najbardziej popularna i wybierana przez środowisko graczy oraz domowych użytkowników) oraz karta graficzna zintegrowana ( wybierana głównie przez większość firm). Na rynku jest wiele firm oferujących swoje karty dla wielu odbiorców. Najbardziej popularnymi kartami graficznymi są karty z procesorami Radeon Graphics firmy ATI technologies oraz karty z procesorami GeForce firmy Nvidia.

 

Z czego składa się karta graficzna?
Obecne karty graficzne posiadają w swojej budowie podobne elementy. Sercem karty jest Procesor graficzny odpowiadający za generację obrazu. Kolejny ważnym elementem jest pamięć ROM. Każda karta graficzna musi być wyposażona w tą pamięć, ponieważ odpowiada ona za przechowywanie danych. Do pozostałych elementów karty wliczamy jeszcze pamięć obrazu, interfejs na slocie karty oraz interfejs do systemu komputerowego. Ostatnim ważnym elementem jest przetwornik cyfrowo – analogowy znany jako RAMDAC odpowiedzialny za przekształcanie cyfrowych danych na sygnał sterujący do monitora. Karta graficzna, o ile pozostałe elementy ma wspólne posiada jeszcze układ chłodzenia. Do chłodzenia wykorzystuje się radiatory lub wentylatory bądź turbiny. Dzięki układowi chłodzenia karta graficzna nie ulegnie przegrzaniu. Niestety, nowoczesne karty potrzebują coraz większego chłodzenia, dlatego potrzebne są dodatkowo montowane źródła chłodzenia, a co za tym idzie do zwiększenia sie wymaganego miejsca uniemożliwiając tym samym dalszą rozbudowę sprzętu.

 

Zostaw odpowiedź