Czas na retro

Branża IT rozwija się bardzo szybko. Na przestrzeni lat mieliśmy styczność z różnymi komputerami. Wielu z nas pamięta ZX Spectrum, Amstrad CPC, Commodore 64, Atari oraz Amigę. I niejeden z nas spędzał godziny przed tymi komputerami. Grając, słuchając muzyki lub komponując własną, pisząc własne programy, rysując w programach graficznych itp. Te komputery, choć proste, dostarczały nam wielu godzin komputerowej rozrywki. Na szczęście można dzisiaj pograć w dawne gry. Od tego są emulatory oraz wersje online dawnych gier.

Emulator to program, który pozwoli nam uruchamiać inne programy przeznaczone na zupełnie inny komputer. Lub konsolę do gier. Dzięki mocy jaką oferują współczesne procesory, jak również karty graficzne możemy emulować różne platformy ciesząc się nawet dość wymagającym oprogramowaniem. Emulacja innej platformy sprzętowej wymaga dużej mocy obliczeniowej. I nie zdziwmy się, jeżeli jakiejś gry lub programu nie uruchomimy. Możemy oczywiście popróbować na różne sposoby, ale może się tak zdarzyć, że danego programu pod emulatorem nie uruchomimy.

W sieci znajdziemy emulator takich komputerów jak Commodore 64, Atari oraz Amiga. Emulator Amigi nosi nazwę UAE, jest to skrót od Unified Amiga Emulator. Czasami spotkamy się z nazwę E-UAE, czasami WinUAE, rzadziej innymi. Aby móc jednak korzystać z oprogramowanie przeznaczonego na Amigę potrzebny nam będzie jeszcze ROM, zwany również Kickstart. Zawiera on pliku rozruchowe systemu operacyjnego, element niezbędny. Normalnie znajduje się on na płycie głównej Amigi, w pamięci ROM. Programy na Amigę dostępne są przeważnie w formacie ADF – jest to format zapisu na dyskietkach komputerów Amiga. Znajdziemy również pliko-partycje, a nawet pliki będące zawartością CD-Romu dla Amigi.

Dzięki temu emulatorowi możemy cieszyć się starymi grami, demami i różnymi programami. Warto wspomnieć, że wiele starych gier na Amidze prezentuje się bardzo dobrze. Lepiej niż ich wersje na inne komputery.

Dostępne są również emulatory innych komputerów, takich jak ZX Spectrum, Atari czy Commodore 64. Emulator ZX Spectrum możemy nawet znaleźć w wersji online. Dostępnych jest nawet parę gier na ten komputer. Ich lista znajduje się poniżej, są to nazwy wymienione w pozycji poziomej.

A ponadto wiele starszych gier ma swoje ulepszone wersje, tak zwane remaki. Wiele z nich ma swoje wersje online – są dostępne w internecie. W wyszukiwarce Google możemy wpisać np. Rick Dangerous online albo Jet Set Willy online. Podobnie jest ze słynną grą Street Fighter 2. W internecie znajdziemy sporo wersji tej wspaniałej, kultowej gry. Gry, która swego czasu była hitem i sporo wniosła do świata bijatyk. A na tym wcale nie koniec. W internecie znajdziemy wiele starych gier. Niektóre z nich będą w wersji ulepszonej, a niektóre w wersji oryginalnej.

Jeżeli kiedyś mieliśmy Commodore lub Atari i podobała nam się jakaś gra – nic straconego. Znajdziemy ją w internecie. Czasem pobierzemy emulator, a czasem pogramy w wersję online tejże gry. Grunt, że możemy na nowoczesnej maszynie pograć w hity z dawnych lat. Dzięki temu będziemy mieli znacznie więcej radości z użytkowania komputera.

Zostaw odpowiedź