Co to jest i jak działa proxy?

Obecnie praktycznie każdy z nas korzysta z internetu. To przydatne narzędzie komunikacji, źródło informacji i ogromna pomoc w codziennej pracy.

Nie da się jednak ukryć, że internet to również zagrożenia, przed którymi warto skutecznie się bronić. Zarówno ze strony bezpieczeństwa naszych danych jak i prywatności w sieci, która atakowana jest z różnych stron. Jednym z pomocnych rozwiązań jest serwer proxy. Czym jest i na czym polega jego działanie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Czym jest proxy?

Mówiąc najprościej proxy to rodzaj serwera, który „działa” pomiędzy komputerem użytkownika a docelowym serwerem, z którym użytkownik się komunikuje. Niezależnie od tego, czy korzystamy z przeglądarki, aplikacji czy programu, który wykorzystuje dostęp do sieci informacje, które wysyłamy docierają najpierw do serwera proxy a następnie wysyłane są do serwera, z którego chcemy pobrać informacje.

Jest kilka różnych rodzajów proxy, które różnią się między sobą poziomem prywatności i anonimowości, jaki są w stanie zapewnić korzystającym z nich użytkownikom. Wybierać można spośród proxy transparentnych, anonimowych oraz wysoce anonimowych.

Bardziej zaawansowana i rozbudowaną formą proxy jest serwer VPN, który zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo, pozwala lepiej chronić prywatność i bardzo często oferuje dodatkowe funkcje i możliwości. Co ważne, korzystanie z niego nie wymaga od użytkownika specjalnych umiejętności.

Co daje nam korzystanie z proxy?

Proxy ma wiele zastosowań. Przede wszystkim sprawdza się w sytuacji, w której często korzystamy z tych samych stron internetowych. W dzisiejszych czasach każda z witryn przesyła użytkownikom, którzy ją odwiedzają wiele informacji. Część z nich powtarza się za każdym razem. Są to informacje np. dotyczące tła strony czy innych stałych elementów Istnieją proxy, które są w stanie przyśpieszyć pobieranie treści ze stron internetowych. Gdy korzystamy z takiego proxy są one zapisywane w bliższym, pośredniczącym serwerze (w3cache), co pozwala znacznie przyspieszyć wczytywanie stron WWW.

Ponadto proxy może pomóc w ukrywaniu naszego adresu IP, co może przydać się, gdy chcemy zapewnić sobie jakiś stopień prywatności w sieci. Nasze zapytanie, np. adres strony, który wpisujemy do przeglądarki przechodzi w pierwszej kolejności przez serwer proxy zanim trafi na serwer ze stroną. Dzięki temu serwer, z którego pobieramy i na który wysyłamy dane nie jest w stanie wykryć, skąd pierwotnie pochodzi zapytanie. 

Podsumowując, proxy to rodzaj zabezpieczenia, które może sprawdzić się w wielu sytuacjach. Pozwala bowiem na ukrycie adresu IP, dzięki czemu lokalizacja, w której się znajdujemy jest trudniejsza do odkrycia przez stronę, z której korzystamy. Co więcej, proxy pozwala na szybsze wczytywanie się stron, dzięki funkcji cache. Jest to więc rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę podczas codziennego korzystania z sieci

Zostaw odpowiedź