Komputery osobiste, wykorzystywane w domach to niebywałe urządzenia. Pozwalają nam one na wykonywanie wszelakich prac, na komunikację ze światem zewnętrznym, tworzenie grafiki, skanowanie i powielania dokumentów, rozrywkę itd. Na pewno nie raz podziwialiście grafikę widoczną w wielu grach komputerowych, w internecie. Na pewno nie raz zarwaliście nockę siedząc nad jakaś wciągającą grą. A nie myśleliście o tym, aby samemu spróbować coś takiego zrobić?
Grafikę możemy tworzyć za pomocą odpowiednich programów. Nie bez znaczenia będą również urządzenia takie jak skaner, aparat cyfrowy lub kamera, smartfon i USB. Za pomocą aparatu cyfrowego bądź kamery, jak również smartfona możemy wprowadzać grafikę do komputera. Oczywiście ważną rolę odgrywa tutaj gniazdo USB, ale na szczęście dzisiaj jest to standard. A jeżeli nie mamy wolnego gniazda USB to zaopatrzmy się w odpowiedni rozdzielacz, czyli HUB. Dzięki temu będziemy mogli obrabiać zdjęcia uprzednio wykonane jednym z powyższych urządzeń.
Do tworzenia i obróbki grafiki będziemy potrzebowali odpowiednich aplikacji. Z pomocą nam przyjdą Adobe Photoshop lub GIMP. Aplikacja GIMP to darmowy odpowiednik programu Photoshop. Dostępny jest na wiele systemów operacyjnych. I choćby z tego powodu warto go sobie zainstalować. Za pomocą jednej z tych dwóch aplikacji możliwa będzie obróbka gotowych zdjęć lub tworzenie grafiki. Stworzymy piękne efekty. I choć potrzeba nam trochę czasu na oswojenie się z aplikacjami, to jednak warto poświęcić im chwilkę czasu. Będziemy mogli za ich pomocą stworzyć np. własne tapety.
No dobrze, umiemy już tworzyć grafikę. Ale własny program lub gra? Na szczęście i tu jest rozwiązanie. Jeżeli cierpliwie poszukamy to z pewnością znajdziemy w internecie darmowy kompilator jakiegoś języka programowania. Na przykład języków C++, Delphi, Visual Basic, Ruby itd. Oczywiście również będziemy musieli poświęcić trochę czasu zanim napiszemy pierwszy, większy program. Musimy nauczyć się danego języka programowania, a także filozofii działania samego kompilatora. Ponieważ jedna są proste w obsłudze, a inne niestety nie.
Ale jak mamy nauczyć się programowania? Wiele przykładów znajdziemy w internecie. Możemy wpisać w wyszukiwarce np. „kurs C++”. Znajdziemy sporo ciekawych pozycji. Gotowy kurs z przykładami i objaśnieniami. I to w dodatku za darmo. A więc będziemy mogli posłużyć się gotowymi przykładami. Tak się zresztą zaczyna przygodę z programowaniem. Bazuje się na przykładach. Potem zaczyna się tworzyć swoje własne, coraz to bardziej rozbudowane aplikacje.
Kiedy nauczymy się już pisać programy, a także zajmować się grafiką, możemy się pokusić o zgranie wszystkiego w jedną całość. I tak możemy stworzyć własną, prostą grę. Dlaczego prostą? Ponieważ stworzenie bardziej zaawansowanej gry wymaga dużego nakładu sił i środków. W pojedynkę nawet najwybitniejsza jednostka nie da rady.
I tak oto w zaciszu domowym możemy tworzyć ciekawe rzeczy. Rzeczy, które wykorzystamy na własny użytek. A może nawet stworzymy jakąś ciekawą aplikację i ją udostępnimy innym. Któż to może wiedzieć.