Chmura – czyli lekka jak chmura baza danych

O przechowywaniu dokumentów w ?chmurze? mówi się coraz częściej, nie tylko w kontekście bezpieczeństwa, ale i wygody. Czym są ?chmury?, jak z nich korzystać oraz jakie płyną z tego plusy i minusy?

Nie istnieje obecnie jedna, spójna definicja czym jest chmura: najpoważniejsze źródła podają ja jednak jako przestrzeń, w której możliwe staje się przechowywanie danych, systemów czy prywatnych zasobów na serwerze danego usługodawcy. Chmury oferowane są już przez największych dostawców Internetu, jak również przez firmy specjalizujące się w produktach branży internetowej. Chmura wykorzystywana jest do przechowywania dokumentów, ale również zdjęć czy filmów. Dzięki umieszczeniu dokumentów w ?chmurze? możliwy staje się dostęp do nich z każdego miejsca na Ziemi, o ile oczywiście posiadamy dostęp do Sieci. Kolejnym plusem jest tworzenie niejako kopii zapasowych swoich danych na zewnętrznych serwerach, co może okazać się pomocne podczas awarii sprzętu i utraty wszelkich danych na nich zapisanych. Wiele firm oferuje ?chmury? o określonej pojemności, dedykowane zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i firm. Ze względu na rodzaj klienta dostosowywane są również ceny produktu. najpopularniejszymi serwerami w ?chmurze? są te oferowane przez Google (dysk Google), jak również Drop Box.

Jednym z często poruszanych tematów, związanych z przechowywaniem danych w ?chmurach? jest bezpieczeństwo danych. pomimo licznych zabezpieczeń testerzy jak i hakerzy często odnajdują dziury w systemach, tym samym udowadniając, że ?chmura? nie jest najbezpieczniejszym miejscem do kompletowania danych. Wiele firm, oferujących przechowywanie plików w ?chmurze? zapewnia certyfikaty oraz raporty bezpieczeństwa, które przeszły ich produkty. Ma to uspokoić dotychczasowych oraz potencjalnych klientów i zachęcić do korzystania z produktu. Czy istnieje więc skuteczna metoda na gromadzenie swoich danych poza komputerem? Do tej pory jednym z najbardziej niezawodnych rozwiązań jest posiadanie dysku zewnętrznego, na którym zapisać można kopie najważniejszych danych. takie dyski powinny być przechowywane w bezpiecznych miejscach.

Zostaw odpowiedź