Bezprzewodowy internet w telefonie, laptopie i w domu

Dzisiaj świat nowoczesnych technologii wymaga od każdego bycia dostępnym w sieci online i to najlepiej przez całą dobę. Na szczęście pod względem dostępności internetu jest dzisiaj w Polsce o niebo lepiej aniżeli jeszcze kilka lat temu. Internet jest dzisiaj standardem a nie luksusem. Dostęp do sieci ma praktycznie każdy i wszędzie. W dużym stopniu przyczyniły się do tego sieci operatorów komórkowych i internetowych umożliwiających połączenie z internetem zupełnie bezprzewodowo. Dostępność do globalnej sieci jest dzisiaj całkowicie powszechna dlatego, że jest nieporównywalnie tańsza aniżeli pięć czy dziesięć lat temu. Kiedyś za internet bezprzewodowy trzeba było płacić naprawdę krocie. Nie wspominając nawet o tym, co było wówczas, kiedy internet w Polsce startował. Modemowe połączenie z globalną siecią nie tylko sporo kosztowało ale przede wszystkim było okropnie powolne. Nic dziwnego, przecież opłatę rozliczało się wówczas za minutę połączenia. Niedługo potem pojawiły się pierwsze stałe łącza. Najczęściej polegały one na tym, że co bardziej przedsiębiorczy użytkownicy dzielili swój sygnał internetowy na wiele komputerów i pobierali za to całkiem niewielką opłatę.

Jak to się wszystko rozwinęło?

W ten sposób chyba wszystko się zaczęło. Ci, którzy mieli rynek zbytu na bezprzewodowy internet inwestowali w tą technologię, założyli firmy a następnie stale rozwijali oferowaną infrastrukturę. Wiele potem posprzedawało swoje firmy dużym operatorom i tak powstały ogromne firmy oferujące szybki i bezprzewodowy dostęp do internetu. Jednocześnie też operatorzy telefonii komórkowej zaczęli udostępniać pierwsze połączenia internetowe polegające na połączeniu telefonicznym. Potem dość szybko pojawiła się technologia transmisji danych GPRS, która była prawdziwą technologiczną rewolucją, jak na ówczesne czasy. Niestety, ale połączenie bezprzewodowe z internetem w telefonie miało jedną wielką wadę – było po prostu horrendalnie drogie jak na Nasze zarobki. Poza tym nie było nazbyt użyteczne. Było dostępnych może kilkanaście serwisów obsługujących ówczesny standard WAP.

Bezprzewodowo i szybciej

Wszystko, co związane z dostępem internetu, od tamtej pory zaczęło rozwijać się błyskawicznie. Internet u operatorów komórkowych dzisiaj doszedł już do standardu LTE a mowa już nawet o jeszcze szybszych. Szybkość transmisji już dawno dogoniła sieci bezprzewodowe domowe. Poza tym ceny usług praktycznie się zrównały. I dzisiaj bez względu na to, jaki rodzaj dostępu do internetu wybierzemy, za podobne prędkości zapłacimy podobną cenę i to bez względu na dostawcę usługi oraz sposób jej dostarczania. Domowy internet może być dzisiaj od lokalnego dostawcy albo od operatora komórkowego. Co więcej, w wielu regionach Naszego kraju, nie ma infrastruktury dla lokalnych sieci bezprzewodowych, ale za to internet z anten komórkowych działa na najwyższym standardzie transmisji danych. I na szczęście dzisiaj w każdym urządzeniu możemy mieć dostęp do sieci. Mamy go w domowych komputerach, laptopach oraz telefonach komórkowych. Możemy być bez przerwy dostępni online. Tylko, czy to prowadzi do czegoś dobrego? Czasem chyba warto się z sieci wylogować.

Zostaw odpowiedź