Aplikacje w zyciu codziennym

Telefony komórkowe stały się niejako naszą codzienności – od wielu lat nie rozstajemy się z tym urządzeniem, korzystając z niego zarówno w kwestiach prywatnych, jak i w sprawach zawodowych. Wraz z rozwojem technologii telekomunikacyjnej zmieniała się również rola telefonu: od przedmiotu, który używamy wyłącznie do komunikowania się, poprzez podręczny organizer i urządzenie do słuchania ulubionej muzyki, aż po moment, kiedy telefon służy nam praktycznie w każdej chwili. Jak to możliwe?

Popularyzacja telefonów typu smartphone wpłynęła na znaczącą zmianę roli telefonu w naszym codziennym życiu – stał on się centrum rozrywki. Dzięki licznym aplikacjom możliwe staje się nie tylko skuteczne planowanie, ale korzystanie z Sieci, wykorzystywanie możliwości geolokalizacji czy tworzenia wysokiej jakości zdjęć. Aby w pełni wykorzystać możliwości danego telefonu firmy oferujące oprogramowanie prześcigają się w pomysłach na nowe i niespotykane aplikacje, zarówno odpłatnie, jak i bezpłatnie. Osoby wykorzystujące smartphony na co dzień chętnie sięgają po kolejne nowinki oferowane przez programistów. Co najczęściej ?ląduje? w naszych telefonach? Które aplikacje są najpopularniejsze?

Współczesne badania wskazują, że wśród najpopularniejszych aplikacji stale pozostają te umożliwiające korzystanie z map – zarówno krajowych jak i zagranicznych. Interaktywne mapy pokazują już nie tylko drogi, ale również wybrane przez nas lokalizacje, takie jak bistra, hotele, muzea czy placówki medyczne. Kolejna popularną aplikacją są programy do obróbki zdjęć robionych aparatami telefonicznymi. Coraz wyższa jakość matrycy pozwala na tworzenie wyjątkowych zdjęć. Nic więc dziwnego, że chętnie sięgamy po programy wspomagające ich obróbkę. W dalszej kolejności chętnie sięgamy również po gry – tutaj do wyporu pełna dowolność: od gier zręcznościowych, poprzez gry strategiczne, aż po gry typu wyścigi samochodowe. Co dla nas istotne – szczególnie dla osób młodych, to możliwość korzystania z portali społecznościowych.